A közelmúltban került közzétételre, hogy 2025-ben milyen minimális munkabérrel lehet számolniuk azoknak a harmadik országbeli szakembereknek, akik EU Kék Kártyával dolgoznak, vagy fognak dolgozni Magyarországon.
Miért lényeges ez a minimális munkabér?
Az ilyen típusú tartózkodási engedélyek esetében a munkabér mértéke nemcsak a szakmai színvonalat tükrözi, hanem fontos kritériuma annak is, hogy a kérelmezők és munkáltatóik megfeleljenek a vonatkozó előírásoknak. Az előírt minimum összeg egyik jelentősége, hogy elkerülhető az érintetti körben az alulfizetettség, miközben a szabály erősítheti a magas képzettséget igénylő pozíciók vonzerejét is.
2025-ben az előírt általános legkisebb havi munkadíj mértéke 883.671 forint. Meghatározott egészségügyi foglalkozások (általános orvos, gyógyszerész, szakgyógyszerész, optometrista, dietetikus és táplálkozási tanácsadó, gyógytornász, védőnő, mentőtiszt, ápoló (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó), szülész(nő) (felsőfokú képzettséghez kapcsolódó)) esetében pedig 706.937 forint a legkisebb munkabér összege.
Mire figyeljenek a munkáltatók?
Az érintett munkáltatóknak érdemes időben ellenőrizniük, hogy az EU Kék Kártyával foglalkoztatott vagy foglalkoztatni tervezett munkavállalóik bére megfelel-e az új elvárásoknak.
Amennyiben nem, időben javasolt felkészülni a változásra, amely kétirányú lehet:
- a kapcsolódó szerződéseket az új minimális munkabér követelményekhez igazítani, vagy
- ha a béremelés nem megoldható, egyéb, a további foglalkoztatást lehetővé tévő engedélyt igényelni.
Ha bármilyen kérdés felmerülne a módosítások gyakorlati átültetésével és mikéntjével kapcsolatban, vagy egyébként az EU Kék Kártyára vonatkozóan, keressék irodánkat bizalommal.
Szerző: dr. Bohati Eszter, ügyvéd – CLVPartners